Met de gezondheid is het zoals met het geld. Als we naar geld streven om het voor menslievende doeleinden te hebben, dan is het iets heilzaams, iets goeds. Het streven naar geld mag niet afgewezen worden, want het is iets wat ons in staat stelt het cultuurproces te bevorderen. Streven we naar geld omwille van het geld, dan is het absurd, lachwekkend. Net zo is het met de gezondheid. Streven we naar gezondheid omwille van de gezondheid, dan heeft het geen betekenis. Streven we naar gezondheid omwille van wat we met de gezondheid bereiken kunnen, dan is het streven naar gezondheid gerechtvaardigd.
Bron: Rudolf Steiner – GA 56 – Die Erkenntnis der Seele und des Geistes – München, 5 december 1907 (bladzijde 218-219)
Eerder geplaatst op 27 juni 2017 (1 reactie)
Gezondheid als middel om wezenlijke doelen te realiseren. Heb deze voordracht, Das Gesundheitsfieber im Lichte der Geisteswissenschaft, indertijd met belangstelling gelezen. Hoezeer is dat tegenwoordig een issue.
Gezondheid en gezondheidszorg omvat meer dan enkel fysiek welzijn en onwelzijn. Neem tevens (1) ’s mens psychische gesteldheid, (2) zijn biografische worstelingen en (3) de hoedanigheid van menselijke interactie in algemene zin in ogenschouw. Antroposofie paart sociaal hygiëne op een bijzondere manier met speciale menskunde. Voor iets meer daarover, een aanwijzing, zie de notie: Intersubjectiviteit, sociale basisimpuls en antroposofische zintuigleer.
Sociale hygiëne.
Kijk! Trof zojuist in mijn brievenbus een klein paasgeschenkje aan, een doosje chocolade bonbons. Afzender: Japanmuseum. Dat kan ik waarderen van een werkgever. It’s not only the money. Hoop dat het museum ‘snel’ weer opengaat. Mis het.
Ik dacht eerst even: het zal wel een gratis sneltest set zijn van de overheid.
Ja, dat is leuk. Heb je ook de neiging te veel te snoepen als je zoiets krijgt? Ik haal bewust geen chocola of snoep in huis, want dan neem ik te veel. Heb wel altijd lekkere koekjes.
Het kan een trigger zijn om met dat soort lekkernijen gewone basismaaltijden te vervangen. Daar pas ik voor. Chocola eet ik niet veel, wordt me al snel te zoet. Soms koop ik stroopwafels voor bij de koffie. Voor de keel gebruik ik regelmatig keelpastilles als Wybert en Potter’s.