Wie zich niet aangewend heeft in de fysiek-zintuiglijke wereld bij de feiten te blijven en op feiten te steunen, die went zich ook, als hij over het bovenzintuiglijke spreekt, geen waarachtigheid aan. Want in de geestelijke wereld kan men zich de waarheidsliefde niet meer aanwennen, die moet men meebrengen.
Bron: Rudolf Steiner – GA 220 – Lebendiges Naturerkennen, Intellektueller Sündenfall und spirituelle Sündenerhebung – Dornach 21 januari 1923 (bladzijde 148)
Zie ook:
Ik heb er altijd naar gestreefd enkel de feiten te laten spreken
Mooi Steinercitaat. Is me uit het hart gegrepen.
Weer zo’n mooie, Ridzerd! Je bent goed op dreef (maar wanneer eigenlijk niet?).
John en Michel, Bedankt, dat geeft de burger weer moed. Met het citaat van gisteren was ik zelf niet zo content, maar gelukkig gaf Frans Wuijts daarop nog een goede aanvulling, waarvoor ook dank, Frans.
Er staat een verslag in nrc/5/8 : als de bijen niet meer zoemen. R.S heeft ooit een voordracht gegeven over Die Bienen, maar ik kan m niet zo gauw vinden, ook schreef hij over de mieren.
Ridzerd heel veel dank voor je citaten, Mien
Mit Freude gemacht, Mien.
Die voordrachten over de bijen staan in GA 351 vanaf bladzijde 131. Het is alleen wel in het Duits. Overigens heb ik deze voordrachten zelf nog niet gelezen, ook niet in het Nederlands.
Klik om toegang te krijgen tot GA351.pdf
Dank, Ridzerd! Mien
Ook in de 17e voordracht van GA 348-2 (Arbeidersvoordrachten) vanaf halverwege pdf-pagina 316 spreekt Steiner over de bijen in antwoord op een vraag van een toehoorder.
Mien, er is een boekje uitgegeven “De Bijen” van deze voordrachten.
Ik heb het met veel plezier gelezen.
De eerste voordrachten uit het boekje ‘De bijen’ vind je hier in het Nederlands; ruim 40 pagina’s. http://books.google.nl/books?id=J88Gkwy-WdgC&printsec=frontcover&dq=De+bijen&hl=nl&sa=X&ei=1yICUtzZPMTkOpiOgfAC&ved=0CE0Q6AEwAA#v=onepage&q=De%20bijen&f=false
Inderdaad, dat is het boek dat ik bedoel. In zijn geheel heel interessant, ook de info die bij de noten is vermeld.
Nog even over bijen. Dagblad Trouw gisteren met een artikel daarover: Hoge bijensterfte is geen mysterie, maar ook nog niet opgelost (Trouw, 7-8-2013), waarbij dit dagblad ook verwijst naar het bericht Wetenschappers ontdekken waarom bijen massaal sterven (Trouw/360 Magazine, 26-7-2013). Een klein jaar geleden wijde ik een blogbericht aan dit onderwerp op mijn weblog: De Bijen en het Woord. (Cahier, 8-10-2012).
John, heel hartelijk dank voor de links.
Dit onderwerp houdt me best wel bezig, ik vond bijen altijd al fascinerend, maar door Steiner is dat alleen maar meer geworden.
Graag gedaan Ridzerd!
Het woord/begrip ‘feit’ is ook interessant, vooral als men kijkt naar de oorsprong en de betekenis ervan en naar andere bekende woorden die ervan zijn afgeleid. Wie had zich kunnen bedenken dat dit het geval is in bijvoorbeeld ‘identificeren’ of ‘defect’, terwijl het toch wel duidelijk wordt als je preciezer naar kijkt.
Het begrip ‘feit’ = omstandigheid waarvan de werkelijkheid vaststaat; wat werkelijk is; een vaststaand gegeven
Ontleend aan het Franse ‘fait’, ontwikkeld uit het Latijnse ‘factum’ = daad, gebeurtenis, het gesubstantiveerde onzijdige verleden deelwoord van facere ‘handelen, maken’, dat verwant is met → doen.
Diverse andere Nederlandse woorden gaan op hetzelfde Latijnse werkwoord facere en zijn afleidingen terug, bijv. → factor, → factuur, → faculteit, → fatsoen, → fax, → fetisj.
Met voorvoegsels verschijnt facere als in → affaire, → confectie, → defect, → effect, → infectie, → perfect, → profijt. Ook in → identificeren, → modificeren, → rectificeren.
Ook dank Frans. Mien