In de trein – Gedicht van Simon Carmiggelt

Bij Vught dacht ik: ‘Hier is broer Jan gestorven.’
En ‘k zag mijn vader, met zijn oud gezicht
rood opgezwollen, toen het doodsbericht
zijn late leven toch nog had bedorven.

Voor moeder kwam een eind aan haar pakketten.
Zij streed, zolang Jan zat, met eigen wapen,
stond aan ’t fornuis haar moed bijeen te rapen,
zond zeven broden, zeven tegenzetten.

En ook het reizen was achter de rug.
Ze gingen met de trein. Daar ligt het kamp.
Daar zit hij in. Daar woont die ramp.
Dan zuchtten ze en gingen maar weer terug.

Ziet ge de boer de vredesakker ploegen?
Mijn moeder heeft Jans foto op de kast gezet.
Mijn vader geeft in ’t graf ’n antwoord aan die vroegen:
‘En de oude man, hoe draagt hij het?’

—————————————————————-
Uit: Fabriekswater.


8 gedachtes over “In de trein – Gedicht van Simon Carmiggelt

  1. Mooie beeldspraak va Carmiggelt. Wat ik me afvraag: is het autobiografisch, echt gebeurd? Misschien wel het ergste dat ouders kan overkomen, dat je kinderen eerder heengaan. Zo tegengesteld aan wat je je kroost toewenst of toedicht. En dan gaan zij jou voor naar een ander bestaan nadat jij ze voor ging bij het leven op aarde.

    De slotregels zijn ook mooi. Wat vader mee nam in zijn graf en toen prijs gaf. Wat er met ‘kamp’ wordt bedoeld is me niet duidelijk. Een begraafplaats in Vught?

    Op 54-jarige leeftijd ging mijn broer Frans mijn moeder voor. Daar had ze veel verdriet van en pakweg anderhalf jaar later was haar treinreis aangebroken, one way ticket into the unknown: Frans en Moeder.

  2. @John

    Ja, het is autobiografisch, zijn broer Jan is in de oorlog in een kamp overleden, maar het fijne weet ik er niet meer van. Hij zat meen ik in het verzet en is door de Duitsers omgebracht.

    Tragisch dat je broer betrekkelijk jong is overleden. Mooie gedichten.

    Ik heb inmiddels ook Wiener Melange gekocht. Erg lekker, maar in verhouding tot gewone filter- of oploskoffie wel duur. (Een 300 grams zak, goed voor 15 kopjes, kost bij Aldi €1,95)

  3. @John

    Zelfs dan wordt het mij te duur. Ik ben gewend zeven bakken koffie per dag te drinken, hoewel ik het kort gelden heb teruggebracht tot vijf. Dat betekent dus dat ik in drie dagen zo’n pak van €1,95 leeg heb. Dat zou per maand €19,50 zijn.
    Hoeveel bakken koffie drink jij per dag en hoeveel betaal jij voor die Nescafé Wiener melange?

  4. @John

    Ja, drank is nog duurder. Het staat misschien wat krenterig dat ik over die koffieprijs praat, maar ik moet zuinig doen, want ik sta vaak wat tekort. Een pot oploskoffie van 200 gram bij Lidl kost ongeveer 2 Euro. Daar kan men 100 à 150 kopjes uithalen, afhankelijk van de sterkte. Dan bespaar je je dus aardig wat, vergeleken bij Wiener melange.

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s